فهرست بازار میلیون اقتصادی رئیس جمهور

فهرست: بازار میلیون اقتصادی رئیس جمهور رییس جمهور اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی حداکثر قیمت دلار ۴۴۵۲ ، سیگنال‌های رییس جمهور به بازار ارز

رئیس جمهور شب گذشته در دیدار با فعالان اقتصادی، یک بار دیگر موضع دولت مبنی بر دوام بر روی قیمت ۴۲۰۰تومانی را تاکید کرد و گفت که خیال فعالان اقتصادی از تسویه وام

حداکثر قیمت دلار ۴۴۵۲ ، سیگنال‌های رییس جمهور به بازار ارز

سیگنال های رییس جمهور به بازار ارز/ حداکثر قیمت دلار ۴۴۵۲

عبارات مهم : بازار

رئیس جمهور شب گذشته در دیدار با فعالان اقتصادی، یک بار دیگر موضع دولت مبنی بر دوام بر روی قیمت ۴۲۰۰تومانی را تاکید کرد و گفت که خیال فعالان اقتصادی از تسویه وام ها با این قیمت راحت باشد.

مهر نوشت:شب گذشته باز هم مدیر جمهور به میان فعالان اقتصادی آمد تا از اوضاع ارزی کشور بگوید و ادامه مسیر یکسان سازی قیمت ارز را یک بار دیگر یادآوری کند. او هنوز هم حرفی از بازار غیررسمی ارز نمی زند و اشاره به این نمی کند که خارج از بازار رسمی ارز (که در سامانه نیما جهت تبادلات و معاملات تدارک دیده شده است است)، یک بازار دیگر در چند قدمی مرکز شهر هر روز نفس می کشد و معاملات را با قیمت خاص خود انجام می دهد.

حسن روحانی، یک بار دیگر در حوزه قیمت ارز صحبت هایی را مطرح کرد و البته هنوز پافشاری بر روی این عنوان دارد که قیمت ارز باید همان ۴۲۰۰ تومانی باشد که از ابتدا وی گفته هست. موضوعی که حتی جلسات متعدد با فعالان اقتصادی و تلاش بعضی اعضای کابینه جهت رسمیت دادن به قیمت دیگری به غیر از این، هنوز موثر واقع نشده هست. واقعیت آن است که او بر روی یکسان سازی قیمت ارز پافشاری دارد و نرخی را به غیر از همان ۴۲۰۰ تومانی که از ابتدای معاون اولش اعلام کرده، نمی شناسد.

حداکثر قیمت دلار ۴۴۵۲ ، سیگنال‌های رییس جمهور به بازار ارز

او در دیدار با فعالان اقتصادی به این توصیه اشاره کرد که قیمت ارز بیش از ۵ تا ۶ درصد در امسال زیاد کردن نخواهد داشت و بنابراین بسیاری از نگرانی هایی که بابت تسویه وام های ارزی وجود دارد، دیگر با این قیمت و نقشه راه، جای نگرانی ندارد. یعنی وام گیرندگان ارزی باید مطمئن باشند که نرخی ارزی که باید تسویه کنند، حداکثر ۴۴۵۲ تومان خواهد بود و رقمی بالاتر از آن را نمی توان متصور بود.

بر این اساس، وی اعلام کرده که در نهایت، قیمت ارز بیش از ۲۵۲ تومان زیاد کردن نخواهد یافت و این همان شش درصدی است که در ازای مابه التفاوت تورم داخلی و خارجی باید بر روی قیمت ۴۲۰۰ تومانی کنونی، اضافه شود و همین امر هم باعث می شود که قیمت ارز به صورت شناور مدیریت شده است باشد. ولی همین عنوان اکنون هم از سوی بانک مرکزی قابل مشاهده است و اکنون قیمت اعلامی ارز از سوی بانک مرکزی جهت دوشنبه(۷ خرداد) ۴۲۱۲ تومان اعلام شده است و به تدریج در حال زیاد کردن است.

رئیس جمهور شب گذشته در دیدار با فعالان اقتصادی، یک بار دیگر موضع دولت مبنی بر دوام بر روی قیمت ۴۲۰۰تومانی را تاکید کرد و گفت که خیال فعالان اقتصادی از تسویه وام

شافعی: رانت ارزی باید از بین برود

در این میان، غلامحسین شافعی، مدیر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور عزیزمان ایران نیز اعلام کرده که رشد نقدینگی، زمینه زیاد کردن قیمت ارز را فراهم کرده بود، ولی اکنون دولت باید بازار غیررسمی را به رسمیت بشناسد و اجازه دهد که بازار مسیر خود را پیش رود.

وی می افزاید: فاصله دلار دولتی یعنی همان ۴۲۰۰ تومان با آنچه که در بازار ارز در جریان هست، منجر به این شده است که رانت ۲ هزار تومانی در اختیار بعضی افرادی قرار گیرد که آنها باید بازار را بچرخانند.

حداکثر قیمت دلار ۴۴۵۲ ، سیگنال‌های رییس جمهور به بازار ارز

شافعی بر این باور است که حضور دولت در مدیریت بازار ارز، بسیار قابل تقدیر است و بخش شخصی آمادگی دارد تا پیشنهادهای مورد نیاز در این راستا را ارائه کند.

صحبت های مدیر اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران در حالی است که بالاخره افراد وام گیرنده ای که مدیر جمهور در سخنانش از آنها برطرف نگرانی کرده هست، اگر وام ارزی خود را قرار باشد به صورت ارزی بازپرداخت کنند، باز هم باید دلار را به خزانه دولت یا بانکها بدهند، در حالیکه این بازار غیررسمی است که باید تامین کننده ارز مورد نیاز این افراد باشد؛ یعنی درست همان بازاری که دولت آن را به رسمیت نمی شناسد و اتفاقا مدیر جمهور هم بر این عنوان پافشاری دارد که نرخی به غیر از ۴۲۰۰ تومان نمی تواند به رسمیت آشنا شود.

رئیس جمهور شب گذشته در دیدار با فعالان اقتصادی، یک بار دیگر موضع دولت مبنی بر دوام بر روی قیمت ۴۲۰۰تومانی را تاکید کرد و گفت که خیال فعالان اقتصادی از تسویه وام

در واقع، این اطمینان دولت از تسویه وام ها به همان قیمت دلار دولتی که حسن روحانی سقف زیاد کردن قیمت آن تا آخر سال را حداکثر ۶ درصد می داند، جهت آن دسته از وام گیرندگانی است که باید وام خود را با معادل ریالی ارز دریافتی تسویه کنند. ولی وام گیرندگانی که باید وام خود را بصورت ارزی تسویه کنند، در این مکانیزم با چالش مواجه خواهند شد. بنابراین به نظر می رسد که دولت باید کم کم با مکانیزم های خاص خود، بازار موازی را به رسمیت بشناسد و زمینه ساز تامین نیازها از یک بازار براق باشد، اگرچه حتما باید مکانیزم هایی جهت جلوگیری از تامین اعتبار قاچاق نیز در این شرایط دیده شود.

در عین حال دولت هم تلاش دارد تا باگ های سامانه نیما را برطرف کرده و شرایط را جهت یک سیستم ارزی براق فراهم نماید. موضوعی که البته در ابتدای مسیر، چالش هایی را هم جهت بعضی فعالان اقتصادی ایجاد کرده هست. داستان زمانی رنگ جدی تری به خود می گیرد که بعضی نیازهای فعالان اقتصادی با مکانیزم فعلی تامین نمی شود و این عنوان آنها را به سمت بازارهای غیررسمی می کشاند.

حداکثر قیمت دلار ۴۴۵۲ ، سیگنال‌های رییس جمهور به بازار ارز

کارنامه دولت در تامین ارز مورد نیاز

آنگونه که بانک مرکزی می گوید، ۱۲ میلیارد و ۶۷ میلیون دلار جهت تامین کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه واحدهای تولیدی ارز تخصیص داده شده است است که از این رقم، شش میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار تامین اعتبار شده است و مشتری ارز را دریافت کرده هست. جهت واردات کالاهای اساسی از جمله برنج، جو، حبوبات، دام زنده، کنجاله سویا، گندم، گوشت، ذرت، روغن، شکر و کره ۲ میلیارد و ۳۷ میلیون دلار تخصیص داده شده است که از این رقم یک میلیارد و ۲۵۸ میلیون دلار آن تامین ارز شده است است.

بر اساس آمار، میزان ارز تخصیصی جهت واردات تجهیزات پزشکی، داروهای ساخته شده، شیرخشک و مواد اولیه دارو نیز ۶۵۰ میلیون دلار اعلام شده است که از این میزان ۴۱۰ میلیون دلار آن تامین شده است هست؛ ضمن اینکه مواد اولیه تولید چون قطعات منفصله ماشین آلات راه سازی، ماشین الات و دستگاههای مکانیکی، ماشین آلات و دستگاههای برقی، چدن، آهن، فولاد، محصولات شیمیایی آلی و غیرآلی، سوختهای معدنی، محصولات کانیهای غیرفلزی، کاغذ و مقوا، کائوچو، شیشه، لکوموتیو و انواع واگن و محصولات سرامیکی از ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین اعتبار شده است اند.

واژه های کلیدی: بازار | میلیون | اقتصادی | رئیس جمهور | رییس جمهور | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog